Czy inwestowanie można zarejestrować w Ewidencji Działalności Gospodarczej?

Inwestując na własny rachunek ponosimy różne koszty, których odliczenie od dochodu może być trudne. Są też takie koszty, których jako osoba fizyczna nie możemy odliczyć od dochodu. Jednym przykładem jest koszt wynajmowanego mieszkania. Innym koszt oprogramowania komputerowego. Jeszcze innym koszt dostępu do internetu. Jeśli prowadzimy firmę, to nie ma żadnego problemu z zaliczeniem tych kosztów do kosztów działalności gospodarczej.
Oczywiście problemem jest ZUS, zatem inwestowanie jako firma jest opłacalne wtedy, gdy po pierwsze osiągamy regularnie zyski z działalności (bo mamy stały wydatek na ZUS), a po drugie gdy te dochody są na tyle wysokie, aby po prostu było od czego odliczać koszty.

Zgłaszając wpis do ewidencji działalności gospodarczej nalezy podać "przedmiot działalności gospodarczej określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności".
PKD dzieli wszystkie dopuszczalne dziedziny działalności gospodarczej na sekcje:

Sekcja A - Rolnictwo, łowiectwo i leśnictwo
Sekcja B - Rybactwo
Sekcja C - Górnictwo
Sekcja D - Przetwórstwo przemysłowe
Sekcja E - Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, wodę
Sekcja F - Budownictwo
Sekcja G - Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodów, motocykli oraz artykułów użytku osobistego i domowego
Sekcja H - Hotele i restauracje
Sekcja I - Transport, gospodarka magazynowa i łączność
Sekcja J - Pośrednictwo finansowe
Sekcja K - Obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
Sekcja L - Administracja publiczna i obrona narodowa; obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i powszechne ubezpieczenie zdrowotne
Sekcja M - Edukacja
Sekcja N - Ochrona zdrowia i pomoc społeczna
Sekcja O - Działalność usługowa komunalna, społeczna i indywidualna, pozostała
Sekcja P - Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników
Sekcja Q - Organizacje i zespoły eksterytorialne

Na lekturze tego podziału zwykle kończy się edukacja "z zakresu PKD" prawników i urzędników. Kiedy zapyta się osobnika z w/w profesji o możliwość zarejestrowania "inwestowania na własny rachunek", dają oni odpowiedź w rodzaju:
"to nie jest ani produkcja ani usługi, nie ma uczestniczenia w obrocie gospodarczym, to nie jest pośrednictwo, nie ma w PKD - zatem nie można".

Jeśli jednak popatrzymy głębiej, co kryje się w PKD w Sekcji J, przeczytamy:

SEKCJA J POŚREDNICTWO FINANSOWE
65 POŚREDNICTWO FINANSOWE, Z WYŁĄCZENIEM UBEZPIECZEŃ I FUNDUSZÓW EMERYTALNO- RENTOWYCH
65.1 Pośrednictwo pieniężne
65.11 65.11.Z Działalność banku centralnego
65.12 Pośrednictwo pieniężne pozostałe
65.12.A Działalność bankowa pozostała
65.12.B Pośrednictwo pieniężne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane
65.2 Pośrednictwo finansowe pozostałe
65.21 65.21.Z Leasing finansowy
65.22 65.22.Z Pozostałe formy udzielania kredytów
65.23 65.23.Z Pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane
66 66.0 UBEZPIECZENIA ORAZ FUNDUSZE EMERYTALNO- RENTOWE, BEZ GWARANTOWANEJ PRAWNIE OPIEKI SPOŁECZNEJ
66.01 66.01.Z Ubezpieczenia na życie
66.02 66.02.Z Fundusze emerytalno-rentowe
66.03 66.03.Z Ubezpieczenia pozostałe

Na stronach GUS
znajdujemy wyjaśnienia do klasyfikacji. Główny Urząd Statystyczny podaje, że:
- w sekcji J
- w dziale 65
- w grupie 65.2
- w klasie 65.23
jest podklasa 65.23.Z "Pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".
W wyjaśnieniach GUS pisze tak:

65.23.Z Pośrednictwo finansowe pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane

Podklasa ta obejmuje pozostałe rodzaje pośrednictwa finansowego związane głównie z dystrybucją środków finansowych w inny sposób niż udzielanie pożyczek:
- lokowanie w papiery wartościowe, np.: akcje, obligacje, weksle, poręczenia itp.,
- transakcje na własny rachunek dokonywane przez osoby obracające papierami wartościowymi,
- lokaty nieruchomościowe, prowadzone przede wszystkim na potrzeby innych rodzajów pośrednictwa finansowego (np. w przypadku majątku grup powierniczych),
- wystawianie swapów (transakcja finansowa polegająca na umowie dwóch stron na wzajemną wymianę płatności odsetek od ustalonej kwoty w regularnych odstępach czasu do dnia wygaśnięcia kontraktu), dokonywanie opcji oraz zawieranie transakcji zabezpieczających z wykorzystaniem papierów wartościowych oraz instrumentów pochodnych.

Podklasa ta nie obejmuje:
- leasingu finansowego, sklasyfikowanego w 65.21.Z,
- obrotu papierami wartościowymi na zlecenie, sklasyfikowanego w 67.12.A,
- sprzedaży, dzierżawy, wynajmu nieruchomości, sklasyfikowanych w dziale 70,
- leasingu operacyjnego, sklasyfikowanego w dziale 71.

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Jak wynika z załączonego materiału "można".
Konsekwencje:
1 Z.U.S.
2 Opodatkowanie na zasadach ogólnych (wg.tabeli obowiąz. na dany rok)
3 Prowadzenie Ewidencji Przychodów i Rozchodów
4 dokumenty do Ewidencji j.w.(faktury dotyczące przychodu i kosztów)wydruki tranzakcji nie są dokumente 5 archiwizacja dokumentów j.w.(5 lat)
6 temat VAT nierozeznany
7 siedziba
8 Urząd Statystyczny
9 Terminy rozliczeń (zaliczek) miesięczne
10 problem z zakończeniem działalności gospodarczej (czas)

Suma sumarum BEZ SENSU jak każda DZIAŁALNOŚĆ LEGALNIE PROWADZONA

pirx pisze...

Teoretycznie istnieją dwie możliwe formy opodatkowania: Książka Przychodów i Rozchodów oraz księgi handlowe. Wysokość opodatkowania ustala się deklarując w US albo liniowe 19% albo nie deklarując, wtedy obowiązuje skala z ustawy podatkowej.
Książka PiR jest przeznaczona dla firm o niewielkich przychodach, bo po przekroczeniu ustawowego progu należy obowiązkowo przejść na pełną księgowość wg zasad z Ustawy o rachunkowości. Chyba to jest 800.000 euro. To by było około 260 tys. zł przychodów miesięcznie - osiąga się przy obrocie 8 sztuk FW20 miesięcznie. Tak więc musi to być pełna księgowość. Prowadzenie ksiąg rachunkowych w takim przypadku niestety kosztuje dużo - można sobie zatrudnić księgową z doświadczeniem.
Z tego wynika, że zarejestrowanie inwestowania w Ewidencji może być sensowne dla osób, które już - przed tą decyzją - prowadzą jakąś działalność gospodarczą w takiej skali, że ktoś im prowadzi księgi rachunkowe. No i tak ludzie robią, np. mają zarejestrowane:
33.10.B, 51.46.Z, 51.55.Z, 51.90.Z, 52.11.Z, 93.02.Z i tak dalej, ale także mają 65.23.Z (autentyk wygooglowany w sieci).
Poza tym jeśli ktoś pracuje na umowę o pracę, to po zarejestrowaniu działalności musi opłacać tylko dodatkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne - 170 zł. Pozostaje mu problem z księgowością.

Ustawa o VAT zwalnia z tego podatku usługi pośrednictwa finansowego w załączniku nr 4. Jest tam wykaz usług zwolnionych od VAT. W tabeli są "Usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem" a w tych wyłączeniach nie ma na szczęście tego co tu nas interesuje. Czyli VAT nie ma.

Anonimowy pisze...

Czy prowadząc działalność gospodarczą płacisz podatek 19% od dochodów kapitałowych (podatek Belki)? A potem jeszcze raz 19% w podatku od dochodu z dzialalności firmy, czy też tak jak w przypadku osób fizycznych dochody kapitałowe nie zaliczaja sie do dochodu? - przepraszam za nie fachowe określenia, jestem laikiem ktory zasatanawia się nad przedstawionym przez Ciebie rozwiazaniem.

pirx pisze...

Niniejsza odpowiedź nie jest żadną poradą podatkową. Po szczegółowe informacje najlepiej zwrócić się do licencjonowanego doradcy podatkowego.

Art. 10 ustawy podatkowej określa, co podlega opodatkowaniu:
1. Źródłami przychodów są:
(...)
3). pozarolnicza działalność gospodarcza,
(...)
7). kapitały pieniężne [to jest właśnie podatek Belki]
(...)

Jeśli 3 to nie 7.
Jeżeli ktoś osiąga dochody z działalności inwestycyjnej w ramach "pozarolniczej działalności gospodarczej", to płaci podatek obliczany według skali wybranej przez siebie dla tej działalności (ogólnej z ulgami lub liniowej 19% bez ulg).
Jeśli ktoś nie zgłosił do ewidencji działalności gospodarczej "inwestowania" do zakresu prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, płaci zwyczajny podatek Belki.

Anonimowy pisze...

Hej, a może wiesz jak to zrobić z Forexem ??? czy też w tej samej kategorii bedzie to sklasyfikowane ???

Anonimowy pisze...

Witam!

A jakie korzyści można mieć z zarejestrowania inwestowania jako DG? Inaczej - jakie elementy można wrzucić w koszty? Wydaje mi się, że komputer, koszty łącza internetowego, pomieszczenia w mieszkaniu/domu (ew. wynajem biura)? A np. samochód i koszty paliwa? Pod co można by "podczepić" taki element? Teoretycznie przecież nie trzeba jeździć do klienta...

Anonimowy pisze...

przeszedłem przez to niestety nie mozna zarejestrowac działaloności gospodarczej o takim profilu w urzędzie gminy gdyz wedle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej taka działalność nie ma cech działalności gospodarczej(nie jest działalnością usługową,produkcyjna,wydobywcza) jeśli w jakiejś gminie komuś to zarejestrowali to prosze o sygnał bo w moim przypadku walczyłem miesiąc i nie udało się.

Anonimowy pisze...

Dziwne. Bo jeśli coś jest wymienione w oficjalnej klasyfikacji rodzajów działalności, to jak mogli Ci tego nie uznać?

Czy wpisałeś tylko ten jeden rodzaj czy też może więcej. Wtedy inwestowanie byłoby jednym z rodzajów działalności i łatwiej byłoby to "pchnąć" u urzędzie?

Robert Mylogi futures trader on FW20 at GPW, Poland pisze...

oczywiscie ze mozna prowadzic inwestycje jako DG

co do PKD

- Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana,z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych
(PKD 64.99.Z);

samo wpisanie wlsciwego PKD nie oznacza ze mozemy taka dzialnosc prowadzic jesli z tytulu innej regulacji wymaga np koncesji. Tak by bylo jakbysmy wpisali PKD mowiace o inwestowania na rzecz osob trzecich. Wtedy ustawa o instrumentach finsowwych wymagalaby uzyskania zgody KNF.
dzialnosc na wlasny rachunek jest z art.70 wylaczona z ustawy, czyli mimo ze bedzimy wykonwywac czynnosc maklerska ( art.69) nie musimy wystepowac o zgode KNF ani nie podlegamy jego kontroli itp.

z podanym wyzej PKD mozemy porwadzic transakcje na wlasny rachunke.

pozostaje pytanie po co prowadzic rachunek inwestycyjny nie jako osoba fizyczna a jako osoba fizyczna prowadzaca DG lub spolka prawa handlowego ?

oczywiscie aby...
nie placic "belki"

sa rozne opcje:
+ nie placic wogole
+ nie placic narazie, czyli miec mozliwosc rolowanie zysku na kolejne lata

tu wazne jest odpowiedzenie sobie na pytanie czy:
+ zyski chcemy bezpodatkowo reinwestowac
+ czy glownie bezpodatkowo konsumowac
sa rozwiazani dajace jedno z wymienionych lub obydwa.

innym powodem prowadzenia inwestycji na wlasny rachunek
poza podatkami moze byc chcec pozyskania kapiatalu do spolki czyli zwiekszenia wartosci inwestycji
lub wprawdzenie takiej spolki na gielde

obecne regulacje odmiennie traktuja zarzadzajacych wlasnymi kapitalami ( np jako prezes spolki ) a zarzadzajacych w funduszach inwestycyjnych itp.

regulacje unijne ( tzw. AIFMD) jednak ida w kierunku rownego ich traktowania. podmioty zarzdzane wewnetrznie jak spolki naszego KSH beda uznane jednoczesnie za ZAFI czyli zarzdzajacych funduszami jak podmioty zadzadzajace FI. Dyrektywa powinna byc wdrozona do 2013. etc...

moze to byc ciekawe, start jako spolka handlujaca na wlasny rachunek jesli ma ambicje profesjonalne.

osoby zainteresowane zapraszam na gmail
mylogi@gmiail.com