Dlaczego inwestuję na danych 5-minutowych

Wkrótce zaprezentuję dokonania mojego systemu. Podam je za dwa okresy:
grudzień 2000 - styczeń 2004
lipiec 2003 - lipiec 2006

Dysponuję danymi w takich bazach danych. Przeważnie pierwsza z tych baz danych służy mi do doboru parametrów systemu, a druga baza do weryfikacji systemu na nowych danych.
Największym wrogiem projektanta systemu mechanicznego jest dopasowanie krzywej kapitału (equity) do danych. Właśnie dlatego (choć nie jest to jedyny powód) moje systemy są projektowane na jednych danych, a sprawdzane na drugich. Jeśli krzywa kapitału rośnie w miarę regularnie na obu zakresach danych - to dobrze i takim systemem warto się dalej zajmować.
W tym miejscu podam najważniejsze powody, dlaczego inwestuję na danych 5-minutowych.
  1. Statystyka.
    W około 3-letnim zakresie danych moje systemy generują około 300 transakcji. Gdybym projektował systemy na np. dane 1-godzinne, transakcji byłoby znacznie mniej (zapewne około 40). Wtedy jeśli np. przytrafi się jedna transakcja o nienormalnym charakterze, to rezultaty testów będą zafałszowane o około 2-3%. Jeśli transakcji jest 300, to jedna transakcja odpowiada za około 0.3% wyników.
    Gdybym chciał wykorzystać tak długi zakres danych godzinnych, aby system wygenerował około 300 transakcji, musiałbym dysponować około 25-letnią historią notowań. Z oczywistych względów jest to niemożliwe.
    (Nienormalne transakcje to na przykład transakcje zawierane w okresie zmiany serii kontraktów - są różne sposoby tworzenia wykresów kontynuacyjnych, każdy ma dobre i złe strony, ale zawsze powstają jakieś zaburzenia przy przechodzeniu z jednej serii na następną. Nie chcę w tym miejscu zajmować się tą tematyką. Wystarczy zdać sobie sprawę, że w okresie 3 lat takich "podejrzanych" momentów jest 12. Zatem "podejrzanych" transakcji będzie w przypadku danych 1-godzinnych co najwyżej 12 z 40, zaś w przypadku danych 5-minutowych maksymalnie 12 z 300.
    Innym przykładem zaburzających transakcji jest np. olbrzymia luka (ok. 100 punktów) pomiędzy zamknięciem sesji i otwarciem sesji następnej. Zakładając, że rocznie zdarzają się 3 takie luki, otrzymujemy 9 z 40 transakcji "podejrzanych" na danych 1-godzinnych i 9 z 300 transakcji "podejrzanych" na danych 5-minutowych.
    Luki stanowią normalną część ryzyka, ale w testowaniu systemów mogą być przeszkodą w wyborze najlepszych parametrów. Na przykład niech jakiś parametr wynosi 50 i wtedy niech system wygeneruje sygnał kupna o godzinie 15. I może się zdarzyć, że jeśli odrobinę zmienimy parametr (np. z 50 do 48), system wygeneruje sygnał kupna już następnego dnia. Jeżeli akurat wtedy powstanie duża luka w dół, to w przypadku parametru=50 sygnał przyniesie dużą stratę. Może też być tak , że sygnał wygenerowany następnego dnia (parametr=48) będzie bardzo zyskowny, i wtedy minimalna różnica parametrów spowoduje znaczną zmianę efektów. Jeśli pozostałych sygnałów systemu jest znacznie więcej, to opisana w tym przykładzie różnica parametrów nie będzie przyczyną złego wyboru parametrów.)
  2. Ryzyko w pojedynczych transakcjach.
    Oczywistym jest, że świeczki 5-minutowe są mniejsze od świeczek 1-godzinnych, a te z kolei są mniejsze od świeczek dziennych. Przeważnie dane zmieniają się o:
    około 3-12 punktów w ciągu 5 minut,
    około 10-30 punktów w ciągu 1 godziny,
    około 25-70 punktów w ciągu jednego dnia.
    Chodzi mi tutaj o zmienność mierzoną wskaźnikiem ATR. Jeśli zatem cena zmieni się w ciągu 2 godzin o 40 punktów, to system operujący na danych godzinnych nie zawsze powinien zamykać bądź odwracać pozycję, ponieważ taka zmiana nie jest niczym nadzwyczajnym. Na danych 5-minutowych sytuacja przeważnie wygląda tak, że zmiana 40-punktowa jest wyraźną zmianą obserwowanego wcześniej trendu, lub jeśli nie zmianą to jego zakończeniem.
  3. Liczba i wielkość dających się wykorzystać zmian ceny.
    Celem systemu 5-minutowego jest "wyłapywanie" trendów co najmniej kilkudziesięciopunktowych. Jeśli np. system wyłapie mały 40-punktowy trend, powinien zamknąć pozycję w przypadku ruchu w przeciwną stronę. Stwierdziłem, że na rynku kontraktów terminowych FW20 najlepsze efekty daje zastosowanie trailing stopa o wielkości 22 punktów - wcześniej już opisałem zasady jego użycia.
    Dla systemu 1-godzinnego trendy o długości 40 punktów nie istnieją. Często taką wielkość osiąga jedna lub dwie następujące po sobie świeczki godzinne. System godzinny wyłapuje trendy o wielkości 200 i więcej punktów. Takich trendów jest mniej. Poza tym, aby pozycja otwarta przez system godzinny nie została przedwcześnie zamknięta, należy dopuścić możliwość przejściowej straty od maksymalnej wartości kapitału od otwarcia pozycji adekwatną do wielkości świeczek godzinnych, a zatem znacznie większej niż w przypadku systemu 5-minutowego.
  4. Eliminacja zniekształceń wykresu.
    Zapewne każdy zauważył, że często kurs zamknięcia indeksu WIG20 znacznie odbiega od wartości indeksu sprzed zamknięcia. Często, ale oczywiście nie zawsze, końcowe wartości kursów spółek, a więc i indeksu, ustalają inwestorzy, którzy:
    - chcą zafałszować wykres indeksu (lub określonej spółki), w celu ułatwienia sobie działania niezgodnego z powstałym obrazem (np. podniesienie indeksu nad wsparcie, aby zapobiec panice i jutro nadal sprzedawać posiadane akcje na zbliżonym poziomie),
    - jednocześnie inwestują lub zamierzają zainwestować na rynku FW20. Na przykład kończą sesję na indeksie o 20 punktów wyżej niż w przypadku "normalnego" zamknięcia. Wiedzą przy tym, że od początku następnej sesji będą sprzedawać akcje i że jutro będzie dużo niżej. W rezultacie takiego zawyżonego zamknięcia indeksu nieświadomi inwestorzy wystawiają w fazie dogrywki zlecenia kupna, no bo przecież kontrakty zakończyły sesję na zbyt niskim poziomie. Kiedy uzbiera nię znacząca oferta kupna (500 lub więcej kontraktów) ci inwestorzy, którzy zawyżyli indeks, sprzedają.
    Zdarza się, że zniekształcane są także świeczki 1-godzinne. Kiedy np. ktoś ma dużo do sprzedania, tuż przed końcem pełnej godziny podnosi wartośc indeksu.
    Opisane wyżej fałszerstwa wpływają na kształt świeczek 1-godzinnych i dziennych, ale na wykres 5-minutowy mają one o wiele mniejszy wpływ. Co więcej, gdyby ktoś chciał fałszować świeczki 5-minutowe np. poprzez kupno, musiałby to robić przez całą sesję :) Tak więc świeczki 5-minutowe - ich kształt i przebieg tworzonych przez nie trendów - dobrze oddają to, co naprawdę się dzieje na rynku.
  5. Powód najważniejszy: inwestuję na danych 5-minutowych, bo z moich testów wynika, że systemy 5-minutowe są najefektywniejsze.
Jutro podam statystyki mojego systemu.

Brak komentarzy: